Kulturna baština Sutivana
Otkrijte bogatu povijest i kulturne znamenitosti ovog slikovitog mjesta na otoku Braču.
Zaštićena urbana jezgra
Sutivan, smješten na sjeverozapadnoj obali otoka Brača, ponosi se svojom zaštićenom urbanom jezgrom koja odražava bogatu povijest i tradiciju mjesta. Šetnja kroz uske kamene ulice pruža uvid u arhitektonsku baštinu koja se proteže kroz stoljeća.
Sakralna baština
Crkvica sv. Ivana Krstitelja
U istočnom dijelu Sutivana nalaze se temelji velike ranokršćanske bazilike iz 6. stoljeća s trolisnim svetištem i predvorjem. Unutar tih temelja izgrađena je 1665. godine mala crkvica Sv. Ivana s plemićkim grbom i latinskim natpisom koji ukazuje na splitskog kanonika i rektora Jerolima Natalisa kao graditelja. Ova lokacija smatra se mjestom po kojem je Sutivan dobio ime.
Župna crkva Uznesenja Marijina
Siluetom Sutivana gledanog s mora dominira velika i lijepa župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije. Građena je u periodu od 1576. do 1590. godine u kasnorenesansnom stilu, a zatim dograđivana. Proširivana je krajem 18. stoljeća, zadržavajući barokne građevne značajke. U crkvi je vrijedna oltarska slika Gospe od Ružarija, rad talijanske manirističke škole 17. stoljeća.
Crkva Sv. Roka
Crkva Sv. Roka, zaštitnika od kuge, sagrađena je 1623. godine, a proširena 1788. Njezin zvonik sagrađen je 1879. i daje karakterističnu sliku Sutivana. U crkvi se nalaze drveni kip Sv. Roka i zavjetne slike i modeli brodova među kojima je i najstarija zavjetna maketa broda na Jadranu.
Svjetovna graditeljska baština
Ljetnikovac Jerolima Kavanjina
Na obali u Sutivanu nalazi se ljetnikovac splitskog plemića Jerolima Natalisa, sagrađen na prostoru nekadašnje gotičke lože. Kamena jednokatnica ograđena dijelom obrambenim zidom u prizemlju je sačuvala baroknu tlocrtnu dispoziciju predvorja, kapele i lateralnih prostorija. Uz bočno krilo iz 18. stoljeća nalazi se prostrani perivoj u začelju.
Mlin na vjetar
Mlin na vjetar u Sutivanu, građevina je kružnog tlocrta sagrađena u prvoj polovini 19. stoljeća. Pogonski dijelovi mlina su nestali, a mlin je pokretao vjetar te je imao platnena krila. Danas se koristi za stanovanje.
Općinski dom
Među sutivanskim javnim građevinama ističe se Općinski dom iz 1898. godine. Lijepa zgrada u povijesnom stilu od bijelog bračkog kamena i danas je sjedište lokalne uprave.
Arheološka baština
Antički brodolom kod Sutivana
Na dubini od 31 do 34 metra, nedaleko od Sutivana, nalaze se ostaci brodoloma sa sarkofazima i drugim kamenim predmetima, vjerojatno iz lokalnih bračkih kamenoloma. Ovo jedinstveno nalazište datira iz kasne antike.
Osim ovih, dobro poznatih elemenata kulturne baštine Sutivana, na ovim stranicama upoznat ćete i mnoge druge koji su na putu da steknu zaštićeni status. Svi su pojedinačni elementi svjedoci razvoja ovoga naselja od ranog 7. stoljeća pa do današnjih dana.

Objavljene“Avanture dječaka Zena“ – ilustrirana priča o antičkom brodolomu u podmorju Sutivana
Saznajte više o novoobjavljenoj ilustriranoj priči ‘Avanture dječaka Zena’, koja oživljava priču o antičkom brodolomu u podmorju Sutivana na otoku Braču.

Poznati splitski fotoreporter-novinar Stanko Karaman povjerio svoju arhivu Narodnoj knjižnici Sutivan
Poznati splitski fotoreporter-novinar Slobodne Dalmacije i autor čak 6 popularnih monografija (Od kolijevke do Hajduka, Mate Mišo Kovač: Dalmacijo, pismo stara i dr.) Stanko Karaman, odlučio je svoju foto arhivu vezanu za otok Brač povjeriti Zavičajnoj zbirci Narodne...

OTVARANJE PROJEKTA INTERPRETACIJE ANTIČKOG BRODOLOMA U PODMORJU SUTIVANA KORIŠTENJEM NOVIH TEHNOLOGIJA
Sutivan, petak, 26. srpnja u 11 sati na rivi U razdoblju od 2008. do 2012. godine izvršeni su istražni radovi Odjela za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda Ministarstva kulture RH na lokalitetu antičkog brodoloma sa sarkofazima u podmorju nedaleko...