Kultura
Događanja i projekti u kulturi
Monografija Sutivan - kulturna povijest
Knjiga je izišla iz tiska krajem 2007. i ovo je njena prva službena promocija koja je okupila u prvom redu veliki broj Stivanjana koji žive u Zagrebu i okolici ali i neočekivano veliki broj viđenih gostiju iz kulturnog, javnog i političkog života Hrvatske kao i predstavnike medija jer samo u nekoliko mjeseci nakon izlaska, knjiga je vrlo zapažena i prepoznata kao jedan od važnijih izdavačkih pothvata posljednjih godina u smislu predstavljanja kulturne i povijesne baštine hrvatskih gradova i gradića.
Knjigu su u nazočnosti ministra kulture mr.sc. Bože Biškupića prezentirali dr. Tea Benčić Rimay, akademik prof. dr. Pavao Pavličić, akademik prof. dr. Petar Šimunović i urednici Dražen Katunarić i Franjo Mlinac, a uvodnu riječ dao je općinski načelnik Petar Vladislavić d.i.e.
U atriju muzeja bila je prigodno postavljena izložba fotografija Franje Mlinca iz ciklusa STIVAN U SVJETLU I SJENI, a događaj je uveličao i vokalni nastup izvrsne splitske klape ŠUFIT. Nakon službenog dijela promocije organiziran je prigodni domjenak u istom prostoru.
Stivan dobio svoju himnu
Skladba je snimljena u splitskom studiju “Deva”, uglazbio je Franjo Mlinac, voditelj Narodne knjižnice Sutivan, aranžman je napisao Ivan Božičević, poznati splitski glazbenik i kompozitor, a nadahnuto je izveo Teo Brajčić.
Stihovi su stari punih 75 godina, a napisao ih je poznati hrvatski pjesnik Rikard Katalinić Jeretov i odavno slove kao neslužbena himna Sutivana. U pripremi je i klapska verzija iste, koja bi trebala biti promovirana na jednom od sljedećih Stivanskih lita.
Stivansko lito
Prvo Stivansko lito održano je 1997. u godini osnutka novovjeke Općine Sutivan i od tada je kroz njega prošao ogroman broj izvođača, muzičara, glumaca, umjetnika, sportaša.
2007. obilježena je prigodno 10-godišnjica retrospektivnom izložbom i video kolažom dokumentiranih događanja.
MUZEJSKA ZBIRKA STARIH ALATA I ZANATA I KAVANJINOVA SPOMEN-SOBA
NARODNA KNJIŽNICA U SUTIVANU
Misto moje malo
Europski glasnik
Dvanaestu godinu zaredom Europski glasnik se potvrđuje kao časopis koji nastoji opisati suvremenost, pratiti različite teorijske – sociološke, antropološke, filozofske rasprave u kojima se zrcale dominatna društvena previranja današnjice.
Odgovornost intelektualca, koncept europskog jedinstva i eurokulture, manifestacije totalitarizma, estetičke teorije, popularna kultura, teme su koje se provlače kroz gotovo sve brojeve časopisa.
Veliki dio dvanaestog broja Europskog glasnika bavi se „religijom u kontekstu“, esejima poznatih hrvatskih i europskih autora i intelektualaca, tako da fotografija na naslovnici uspješno oslikava tematsku preokupaciju izdanja.
Inače, procesija Sv. Roka jedna je od rijetkih u Hrvatskoj u kojoj se održao običaj bosonogog nošenja svetačkog kipa od prve procesije davne 1623. godine sve do danas.
Češko-stivansko prijateljlstvo
Povod ovome događaju dao je češki kompozitor i kantautor Bohdan Mikolašek koji od nedavno većim dijelom godine boravi u Sutivanu, a čiji je djed Antonin Mikolašek radio kao stivanski liječnik u godinama prije i nakon Prvog svjetskog rata. Osim lječničkog posla Antonin je bio aktivno uključen u društveni i socijalni život Sutivana, pa je tako pokrenuo i još uvijek aktuelnu ali nikad realiziranu ideju o izgradnji klimatskog lječilišta na zapadnog obali stivanskog akvatorija i organizirao tiskanje serije razglednica koje su danas vrijedni povijesni dokumenti i govore mnogo o izgledu i životu Sutivana u to doba.
Bohdan Mikolašek, koji inače živi i radi u Švicarskoj, ove godine obilježava 100-godišnjicu dolaska svog djeda u Sutivan 1908., a u suradnji sa Općinom i Turističkom zajednicom Sutivana, ova proslava će prerasti lokalne okvire i poslužiti kao lijepi primjer vjekovnih veza, kulturnih, socijalnih i turističkih koje spajaju Češku i Hrvatsku.
Pod pokroviteljstvom Hrvatske turističke zajednice i županijskih turističkih institucija, sa češke strane događaju je nazočila Češka televizija – Studio Ostrava, koja je snimala veliku reportažu o Sutivanu, otoku Braču i samom događanju, a nazočan je bio, uz 60-tak gostiju iz čitave Europe i veleposlanik Češke Republike, gosp. Karel Kuehnl.
Program je obuhvatio niz obilazaka i izleta po otoku, prigodne izložbe, koncerte u crkvi i na Ljetnoj pozornici Kavanjin, protokolarne sastanke, a centralno događanje bila je Večer češko-hrvatskog prijateljstva na Ljetnoj pozornici Kavanjin 15. lipnja (nedjelja) u 20:00 sati. Na linku www.sutivan.info možete pronaći više informacija na češkom jeziku, a detaljno objašnjenje akcije pročitajte ovdje.