Kláštor Blaca – Pustinja BLACA Kláštor Blaca sa nachádza na západ od Vidovej gory na veľmi zaujímavom mieste, ukrytom medzi vysokými skalami hlbokého kaňonu, čo dodáva celej stavbe mystické čaro. V kláštore je kostol, škola a knižnica s takmer 8000 zväzkami v 5 jazykoch. Blaca má veľký kultúrny, vedecký a architektonický význam nielen pre ostrov Brač, ale aj celú Dalmáciu. Tento kláštor pôvodne založili okolo roku 1550 glagolickí kňazi, ktorí utiekli pred Turkami. Po tom ako dostali povolenie usadiť sa v tejto oblasti, vybudovali z pôvodne jednoduchého jaskynného príbytku významný komplex, ktorý mal aj hospodársky význam. Kláštor postupne získal a obhospodaroval rozsiahle pozemky, na kterých sa pestovala vinná réva, olivy a chovali ovce. Mnísi tu žili viac ako 400 rokov. Posledným mníchom a predstaveným kláštora bol Nikola Miličević, který bol tiež známym astronomom. V roku 1926 zakúpil teleskop, který bol vtedy najväčším v tejto časti Európy. Po jeho smrti v roku 1963 sa zriadilo v kláštore múzeum. Návštevníci majú dve možnosti ako ku kláštoru prejsť. Buď po 6 km dlhej kamenistej ceste a ďalej pešo dole strmým chodníkom (približne 30 minút), alebo výletnou loďou do zálivu Farská a odtiaľ strmým chodníkom hore (30 min.) Múzeum je dočasne uzavreté kvôli rekonštrukcii, na možnosť návštevy sa treba vopred spýtať v informačnej agentúre.Dračia jaskyňa – Zmajeva špilja
Zmajeva špilja sa nachádza na južnej strane ostrova, pod útesmi Vidovej gory, nad obcou Murvica. Dá s k nej prejsť po malebnej turistickej cestičke (asi 40 min. chôdze). Historici nevedia presne určiť, kedy a kto vybudoval túto vzácnu a tajomnú pamiatku, ale nie sú pochybnosti o jej kultúrnej a umeleckej hodnote. Vo vnútri jaskyne je veľa reliéfov so slovanskými mytologickými postavami, dominantným je drak. Dlhší čas tu žili pustovníci. V blízkosti sa nachádza niekoľko opustených kláštorov. Prehliadku vnútrajšku jaskyne si treba dohodnúť v obci Murvica.
Regionálne múzeum ostrova – Škrip
Škrip patrí medzi najstaršie osídlenia na ostrove Brač. Leží na kopci s výhľadmi na more, mestská zvonica, kostol a veže dotvárajú panorámu okolitých skalnatých útesov. Celé mesto Škrip je vlastne múzeum. Dýcha tu minulosť Ilýrov, Rimanov a Chorvátov. Minulosť Braču je zdokumentovaná v Regionálnom múzeu. Je tu rozsiahla zbierka pamiatok a sôch z obdobia rímskej ríše, neskorej antiky a ranného stredoveku, tak isto ako aj zaujímavá etnografická zbierka.
Škola na spracovanie prírodného kameňa- Pučišća
Ostrov Brač má veľké náleziská bieleho kameňa a tradíciu kamenárstva, ktorá sa datuje do rímskych čias. Z tohto kameňa boli postavené slávne budovy (Diokleciánov palác v Splite, Biely dom vo Washingtone, parlament v Budapešti a mnohé ďalšie). Tradícia kamenárskeho remesla pokračuje aj dnes, hlavne v meste z Pučišća, kde je unikátna stredná škola, ktorá sa špecializuje na výučbu spracovania prírodného kameňa
VIDOVA GORA
“Kontinent Brač” je výnimočným aj kvôli Vidovej gore(778 m), najvyššiemu vrcholu na jadranských ostrovoch. Na vrchol sa dá pohodlne prísť autom. Naskytne sa tu úchvatný pohľad na južnú časť ostrova – letovisko Bol a známu pláž Zlatni rat (Zlatý mys), ako aj výhľady na ostrovy strednej Dalmácie. Pri dobrej viditeľnosti sa dá vidieť aj talianske pobrežie. Vidova gora ovplýva množstvom prírodných krás – hustý lesný porast tvoria pôvodne čierne borovice (Pinus niger Dalmatica), nachádzajú sa tu jaskyne a priepasti.
Dominikánsky kláštor – BOL
Dominikánsky kláštor bol založený koncom 15. storočia, keď ostrov prestali ohrozovať piráti z protiľahlého Omišu. Vďaka tomuto kláštoru vzniklo aj samotné mesto. Kláštor so zvonicou a kostolom dodáva Bolu zvláštne kúzlo. Vo vnútri kláštora je botanická záhrada, múzeum ostrova s archeologickými zbierkami, originálnymi rukopismi, knihami a cirkevnými predmetmi, numizmatickou zbierkou a cennými fotografiami. Medzi najobdivovanejšie exponáty patrí neskoro-renesančný oltár z dielne benátskeho majstra Tintoretta.
Pláž ZLATNI RAT
V Blízkosti mesta Bol je známa pláž Zlatni rat (Zlatý mys), ktorej tvar sa mení podľa smeru vetra a vĺn. Patrí medzi najobľúbenejšie pláže Chorvátska a je symbolom turizmu na Jadrane.
Kukučínov Dom v stráni
Slovenský spisovateľ Martin Kukučín (vlastným menom Matej Bencúr) pôsobil ako lekár v obci Selca na Brači od roku 1893 do 1908. Osudy obyvateľov ostrova opísal v románe Dom v stráni. V roku 1908 sa spolu s ďalšími obyvateľmi obce Selca vysťahoval do Punta Arenas v Čile, kde opísal život emigrantov v románe Mať volá. Na hlavnom námestí pripomína Kukučínovo pôsobenie pamätná tabuľa na dome kde žil a pracoval ako lekár a lekárnik
DEJINY OSTROVA BRAČ |
Ostrov Brač, patrónom ktorého je Svätý Juraj, má bohatú históriu. Bol osídlený už v neolite. Prvými známymi obyvateľmi boli Ilýri v 4. stor. pred n.l., podľa ich kmeňa Delmata je pomenovaná Dalmácia.Grécka kolonizácia nebola taká výrazná ako na iných jadranských ostrovoch, ale z obdobia Rímskej ríše (začiatok nášho letopočtu) pochádzajú náleziská rímskych usadlostí – villa rustica – ktoré súviseli hlavne s ťažbou známeho bieleho kameňa. Aj Diokleciánov palác v Splite je postavený z kameňa ktorý sa ťažil na Brači. Neskôr sa Brač stal súčasťou Byzantskej ríše.V 7.storočí ostrov osídlili slovanské kmene Chorvátov, ktoré postupne prijímali kresťanstvo. V roku 925 sa ostrov stal súčasťou stredovekého chorvátskeho štátu. V 12. storočí, po spojení s uhorským kráľovstvom získal ostrov takmer na dve storočia samostatnosť. Od roku 1268 do 1357 bol Brač súčasťou Benátskej republiky. Potom sa striedala nadvláda Uhorska, bosenského kráľa a Benátskej republiky, pri zachovaní čiastočnej autonómie ostrova. Benátky ovládali ostrov po štyri storočia do roku 1797.
V tomto čase ostrov zažil vlnu prisťahovalectva z Bosny, ktorá bola vtedy súčasťou Osmanskej ríše.
Po tom ako Napoleon dobyl Benátky, stal sa Brač na krátku dobu administratívnou súčasťou Francúzska.
V roku 1807 ovládla Čierna Hora, za asistencie ruského námorníctva, ostrovy Brač a Korčula. Na základe Viedenského kongresu z roku 1814 sa Brač stal súčasťou Rakúska. V tomto období bol ostrov známy pre svoje výborné víno, ktoré sa vyvážalo do celej Európy.
Na začiatku 20. storočia spôsobila nákaza viniča zánik vinohradov, čo bol hlavný dôvod masívnej emigrácie do zámoria, hlavne do Čile. Po rozpade Rakúsko-Uhorska sa v roku 1918 stal ostrov súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, neskôr Juhoslávie.
Počas druhej svetovej vojny od roku 1941 okupovali ostrov Taliani a od roku 1944 nemecké vojská. Po oslobodení sa stal súčasťou Juhoslávie, od roku 1991 Chorvátskej republiky.
|
STRAVOVANIE |
|
Chorvátsko preslávili morské špeciality, pretože more patrí medzi najčistejšie časti Stredomoria. Aj v najmenších a najjednoduchších reštauráciách Sutivanu dominujú na jedálnom lístku ryby a kôrovce, ktoré sa tradične pripravujú na olivovom oleji a s čerstvými bylinkami.
V reštauráciách – “konobách” si môžete pochutnať na tradičných jedlách a domácich špecialitách. Známy je pršut, bračský syr, ryby, chutné jahňacie mäso, alebo domáce olivy. Atmosféru dotvára príjemné prírodné prostredie.
DALMÁTSKE ŠPECIALITY :
Pršut – údená sušená šunka
Brodetto – dusená ryba na zelenine s palentou
Pašticada – hovädzí guláš s cestovinou
Škampi na buzaru –krevety varené vo vlastnej šťave
Salata na hobotnicu –uvarená chobotnica podávaná za studena s mladou cibuľkou
Riba na gradele –čerstvo grilovaná ryba
Crni rižot –čierne rizoto zo sépiou, alebo inými mäkkýšmi, do ktorého sa pridáva čiere farbivo zo sépie
Peka – tradičný spôsob prípravy mäsa alebo chobotnice pod kovovou pokrývkou.
Rožata – karamelový dezert
Vegetariánske jedlá sa podávajú vo všetkých reštauráciách.
Ak si chcete sami pripraviť čerstvé ryby, dajú sa kúpiť ráno, niekedy aj poobede v malom stánku v prístave. |
|
VÍNO, GRAPPA, OLIVOVÝ OLEJ |
Oplatí sa kúpiť slávny bračský olivový olej, domácu pálenku z hrozna – grappu – lózu, alebo niektoré z miestnych vín.
Na Brači je obľúbené červené víno Plavac z Bakovic. Známe je aj dezertné víno Prošek, z vinnej révy pestovanej na pobreží ostrova.
Najobľúbenejšou pálenkou na Brači je rakija lozovača, ktorá sa páli z miestneho hrozna.
Medzi aromatické likére patrí orahovica (orechy), ruža alebo travarica ( bylinkami z ostrova Brač).
Ak hľadáte pekný suvenír, porozhliadnite sa po nejakom na trhu, alebo sa spýtajte kde sa dá kúpiť domáca grappa alebo panenský olivový olej. Hľadajte nápis – “Prodajem domaće vino, rakiju i ulje” – takto sú označené rodinné vinné pivnice a predaj olivového oleja.
Poprechádzajte sa po starých kamenných uličkách Sutivanu, poseďte s miestnymi obyvateľmi a ochutnajte ich výrobky. |
|
CHORVÁTSKA REPUBLIKA |
Počet obyvateľov: 4,8 milióna
Hlavné mesto: Záhreb, 800 tisíc obyvateľov
Jazyk: chorvátsky
Náboženstvo: rímsko-katolícke
Chorvátsko hraničí so Slovinskom, Maďarskom, Srbskom a Čiernou Horou, Bosnou a Hercegovinou, na juhu hranica prechádza Jadranským morom
Ostrovy Jadranského mora: 1185
Elektrina: 220 V, 50 Hz
Medzinárodný volací kód: 385Chorvátsko je parlamentnou demokraciou. Vznik: 25. júna 1991 (Republika Hrvatska)
Voľby do zákonodarného zhromaždenia sa konajú každé štyri roky a prezidentské voľby sa konajú každých päť rokov.
Má 20 administratívnych krajov, ktoré sa volajú županije a 419 obcí (opčín).
PASY A VÍZACudzí štátni príslušníci vstupujúci na územie Chorvátska musia mať platný cestovný pas. Občania EÚ môžu mať platný občiansky preukaz. Víza nie sú potrebné pre pobyty kratšie ako 90 dní občanov ES a ďalších krajín, ich zoznam je uverejnený na konzulárnom odbore chorvátskeho ministerstva zahraničných vecí www.mvp.hr
Slovenskí občania môžu cestovať do Chorvátska s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.
Návštevníci Chorvátska majú zo zákona povinnosť registrovať sa na polícii, aj ak sú na návšteve u priateľov. Hotely, kempingy a agentúry ponúkajúce ubytovanie v súkromí sa automaticky o registráciu starajú. Návštevníkom ktorí nemajú registráciu môžu nastať problémy ak potrebujú ohlásiť nejakú udalosť na polícii.
Cestovný doklad je potrebné nosiť stále so sebou. Aktuálne informácie o cestovaní slovenských občanov do Chorvátska nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí SR.
PENIAZE A PLATENIE
Chorvátskou menou je “kuna”, 1 kuna má 100 líp.
Kurz chorvátskej kuny:1 Euro je približne 7,2 kuny
Zmenárne a banky vymieňajú eurá, americké doláre a cestovné šeky za poplatok (môže byť 2 percentá), treba predložiť platný cestovný pas.
Cestovné šeky American Express menia taktiež cestovné kancelárie Atlas.
Dajú sa používať debetné karty so symbolmi Maestro, Mastercard, Visa a Cirrus.
Používajú sa tiež kreditné karty, pričom American Express a MasterCard sa používajú viac ako Visa.
Pošty poskytujú služby Western Union Money Transfer.
Na nákupy sa uplatňuje daň z pridanej hodnoty vo výške 22 percent.
Návštevníci Chorvátska môžu pri odchode z krajiny požadovať vrátenie DPH až do výšky 16 percent z nákupov nad 5000 kún. Náhrada sa dá uplatniť keď boli Tax Free formuláre potvrdené colnými orgánmi.
ZDRAVOTNÉ POISTENIE
Návšteva Chorvátska nepredstavuje žiadne mimoriadne zdravotné riziká, nie sú potrebné žiadne očkovania.
V lete si však treba dávať pozor na úpal a dehydratáciu. Voda z vodovodov je pitná. Občania väčšiny európskych krajín majú nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť, ak sú v platnosti medzištátne dohody o zdravotnej starostlivosti.
Ak takéto nie sú, potom sa za ošetrenie platí podľa štandardného cenníka. Odporúča sa uzavrieť cestovné poistenie.
PODNEBIE
Pobrežie Jadranu má stredomorské podnebie. Teplota mora je približne 26 ° C v lete a 12 ° C v zime.
Treba počítať s vysokými teplotami v lete, ktoré môžu byť v júli a auguste nad 30 ° C. Odporúčajú sa slnečné okuliare a prikrývka hlavy.
Noci sú v lete väčšinou teplé. Mimo sezóny, od novembra do marca je chladné počasie, treba počítať s možnosťou dažďa alebo studeného vetra – “bury”.
Aktuálne informácií o počasí získate na:
www.dhmz.htnet.hr |
|