U Narodnoj knjižnici u Sutivanu održan je 2005. godine zanimljivi praktični tečaj RADIESTEZIJE pod vodstvom Ede Bezića – afirmiranog i svjetski priznatog stručnjaka rodom sa Šolte. Tečaj je okupio 13 polaznika različite životne dobi a odvijao se u prostorijama Narodne knjižnice pod pokroviteljstvom općine Sutivan.
Radiestezija – vještina na rubu znanosti, zanimljiva je disciplina koja nije jednako vrednovana i prihvaćena svuda u svijetu iako svoje korijene vuče iz prvih kolijevki civilizacije, preko znane i neznane povijesti do današnjih dana.
Kao uvod u ovu priču dobro će poslužiti izreka genija moderne znanosti Nikole Tesle:
«..Onoga dana kada znanost počne proučavati nefizikalne pojave, u deset godina napredovat će više nego u svim ranijim stoljećima svoje povijesti…»
Pojam radiestezije izveden je od latinske riječi radiare (zračiti) i grčke aisthanomai (osjećam), dakle spomenuta riječ označava sposobnost osjeta zračenja.
Zračenja o kojima govorimo uzrokuju vodeni tokovi, geološki lomovi, razne rudače a naravno i razne vrste zračenja iz svemira, kao i tehnička zračenja uzrokovana elektroenergetskim i telekomunikacijskim postrojenjima i napravama.
Radistezija kao vještina podrazumijeva pronalaženje i lociranje štetnih zračenja oko nas, detekciju poremećenih energetskih tokova u ljudskim i životinjskim organizmima te u biljkama, pronalaženje vode, nafte, arheoloških nalazišta i sl. Šettna zračenja
Izvrsni se rezultati postižu i u određivanju štetnosti lijekova, hrane i pića a i u pronalaženju izgubljenih predmeta i osoba.
Najzanimljivija je činjenica da svaka osoba posjeduje radiestezijske sposobnosti koje se uz pomoć odgovarajuće opreme (viska, rašlji i dr.) i pratičnog rada, učenja i vježbe mogu razvijati i usavršavati.
Poticajno je i ohrabrujuće da čovjek već uz malo truda može pozitivno djelovati na svoje zdravlje i zdravlje bliskih osoba već definiranjem štetnosti određenih zračenja na mjesta u kući u kojima najčešće boravimo (spavaće sobe, radne prostorije, dnevne sobe) pa već jednostavno premještanje ležaja ili kauča može polučiti ogromnu razliku u kvaliteti našeg aktivnog života i odmora.
Predmet stivanskog tečaja bilo je opće upoznavanje sa radiestezijom i njenim potencijalnim mogućnostima i zatim praktični rad u kojem su polaznici oprobali svoje sposobnosti u dijagnosticiranju štetnih zračenja, štetnosti hrane, uzroka slabog rasta biljaka i sl. a sve to radom uz pomoć odgovarajućeg viska a zatim i uz pomoć jednostavnih rašlji čiji su vlasnici postali nakon uspješno obavljenog rada.
Zanimljivo je bilo svjedočiti kako visak ili rašlje uz pomoć malo koncentracije «ožive» i reagiraju te upućuju na odgovore na raznorazna pitanja vezana za polaritet, korisnost ili štetnost određenog predmeta i sl.
Polaznici su u četiri dana rada stekli dovoljno informacija i samopouzdanja da samostalno nastave sa istraživanjima koja im se čine korisnim, a za sve nedoumice imaju na raspolaganju svog mentora koji je uvijek spreman pomoći i ohrabriti za daljnji trud. Posljedica tog truda je zadovoljna i ispunjena osoba, a svaki zadovoljni pojedinac doprinosi kvaliteti zajednice u cjelini.
Moglo bi se još mnogo ispisati o ovoj zanimljivoj disciplini ali ostavimo nešto i za drugu prigodu jer bit će ih sigurno još.
U ovom famoznom prelazu tisućljeća kad smo svjedoci globalnih napora na očuvanju prirode kroz ekologiju, traženje prihvatljivih i zdravih izvora energije i hrane, vraćanja prirodi kroz ekološki i kulturni turizam i sport – radiestezija nam pruža dodatnu mogućnost komunikacije s prirodom na jednoj finoj razini koja budi zanos i oduševljenje.
U suradnji sa ljudima koji teže skladu sa prirodom i istraživanju kvalitete življenja pomažemo onima koji dolaze da zateknu bolji i uređeniji svijet nego ovaj koji mi baštinimo. Ako ste došli čitajuči do kraja ovog teksta budite sigurni da ste i vi jedan od njih. 🙂